Schedule

Important Dates

2019 Recitals:

Sheridan Auditorium, Sudbury Secondary: May 25 & May 26

The studio will be closed on:

Thanksgiving: Monday, October 8
Christmas Holidays: December 21 to January 6
Family Day: Monday, February 18
March Break: March 10 to March 17
Good Friday: Friday April 19

Dates to keep in mind:

Last Day of Classes: Saturday May 18

2018-2019 Class Schedule!

Classes begin September 10, 2018

* Schedule subject to change. Please phone the studio for possible additional classes.

Monday

STUDIO 1

STUDIO 2 STUDIO 3

4:30-5:15 Pre Ballet 1

4:15-5:15 Advance Competitive Acro

4:30-5:15 Tots

5:15-6:15 Junior/Inter Competitive Ballet

5:15-6:15 Senior Competitive Ballet

5:15-6:15 Mini Tap

6:15-7:15 Junior/Inter Competitive Tap

6:15-7:15 Senior Competitive Contemp

6:15-7:15 Mini Ballet

7:15-8:15 Senior Competitive Jazz

7:15-8:15 Junior Competitive Jazz

7:15-8:15 Part Time A Ballet

8:15-9:00 Part Time A Tap

8:15-9:00 Teen Jazz

9:00-10:00 Part Time A Jazz 9:00-9:45 Teen Acro

Tuesday

STUDIO 1 STUDIO 2 STUDIO 3
4:30-5:15 Acro (5-6 yrs)
5:15-6:00 Part Time B Lyrical 5:15-6:00 Part Time C Hiphop 5:15-6:15 Pre Dance (Tap/Jazz 5-6 yrs)
6:00-7:00 Part Time C Jazz 6:00-7:00 Part Time B Hiphop 6:15-7:00 Ballet (5-6 yrs)
7:00-8:00 Part Time B Jazz 7:00-7:45 Hiphop (11-13yrs) 7:00-7:45 Hiphop (8-10yrs)
8:00-8:45 Jazz (11-13 yrs) 7:45-8:45 Part Time A Hiphop 7:45-8:30 Jazz (8-10yrs)
8:45-9:45 Part Time A Lyrical 8:45-9:15 Musical Theatre (10-13 yrs)

Wednesday

STUDIO 1 STUDIO 2 STUDIO 3
4:00-4:30 Competitive Pointe
4:30-5:30 Inter Competitive Ballet 4:30-5:30 Mini Competitive Jazz 4:45-5:30 Petite Tap
5:30-6:15 Junior/Inter Stretch/Conditioning 5:30-6:30 Mini Competitive Acro 5:30-6:30 Petite Jazz
6:30-7:30 Junior Competitive Ballet 6:30-7:30 Inter/Senior Competitive Jazz Tech 6:30-7:15 Mini Competitive Lyrical
7:30-8:30 Junior Competitive Lyrical 7:30-8:30 Inter Competitive Contemp 7:30-8:45 Senior Competitive Ballet
8:45-9:45 Senior Competitive Lyrical

Thursday

STUDIO 1 STUDIO 2 STUDIO 3
4:45-5:30 Senior Competitive Tap 4:30-5:30 Junior/Inter Competitive Acro 4:30-5:30 Pre Dance 1 (Tap/Jazz) 3-4yrs
5:30-6:15 Junior/Inter Competitive Hiphop 5:30-6:30 Senior Competitive Stretch/Conditioning 5:30-6:15 Tap (7-8yrs)
6:30-7:15 Inter Competitive Lyrical 6:30-7:15 Junior Competitive Contemp 6:15-7:00 Jazz (7-8yrs)
7:15-8:15 Junior/Inter Competitive Jazz 7:15-8:00 Jazz 9-11yrs 7:00-7:45 Hiphop (7-8yrs)
8:00-8:45 Acro 9-11yrs 8:00-8:45 Hiphop (9-11yrs)

Friday

STUDIO 1 STUDIO 2 STUDIO 3
4:30-5:30 Petite Competitive Ballet 4:30-5:30 Mini Competitive Jazz 4:30-5:30 Pre Dance 2(Tap/Jazz)5-6yrs
5:30-6:15 Part Time C/B Competitive Tap 5:30-6:15 Mini Competitive Ballet 5:30-6:15 Petite Competitive Acro
6:15-7:00 Mini Competitive Hiphop 6:15-7:15 Part Time B Competitive Ballet 6:15-7:00 Part Time C Competitive Acro
7:15-8:00 Part Time B Competitive Acro 7:15-8:15 Part Time C Competitive Ballet

Saturday

STUDIO 1 STUDIO 2 STUDIO 3
9:30-10:30 Pre Dance 1 (Tap/Jazz 3-4yrs) 9:30-10:30 Pre Dance 2 (Tap/Jazz)5-6yrs 9:45-10:30 Tots (2yrs)
10:30-11:15 Hiphop 6-8yrs 10:30-11:15 Acro 5-7yrs 10:30-11:15 Pre Ballet 1 (3-4yrs)
11:15-12:00 Jazz 8-10yrs 11:15-12:00 Ballet 5-7yrs 11:15-12:00 Ballet 8-10yrs
12:00-12:45 Acro 8-10yrs 12:00-12:45 Hiphop 8-10yrs
12:45-1:30 Tap 8-10yrs